Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki
Ul pszczeli ze stabilizacją temperatury, systemem zabezpieczeń i instalacją fotowoltaiczną
ZESPÓŁ AUTORSKI
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica
dr hab. inż. Mirosław Kwiatkowski, prof. AGH
CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?
Jednym z problemów ograniczających produkcję miodu pszczelego w warunkach polskich są duże wahania temperatury negatywnie wpływające na wielkość produkcji miodu przez pszczoły, a tym samym pogarszające opłacalność jego produkcji. W ostatnich latach coraz większy nacisk kładzie się także na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, wiążąc bardzo duże nadzieje z wykorzystaniem promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej. Wynalazek umożliwia zwiększenie opłacalności farm fotowoltaicznych poprzez połączenie ich podstawowej funkcji tj. produkcji energii elektrycznej z funkcją pasieki pszczelej. Ponadto wynalazek umożliwia zwiększenie produkcji miodu dzięki utrzymaniu stabilnej i optymalnej temperatury wewnątrz ula, wynoszącej 36 stopni Celsjusza, stwarzającej najlepsze warunki do osiągnięcia maksymalnej wydajności produkcji miodu. Wynalazek zawiera także unikalny układ zabezpieczenia przed intruzami i warrozą składający się z układu rozpoznawania owadów wraz z automatycznym zamykaniem otworu wyjściowego dennicy, co zapobiega przed dostawaniem się innych owadów do ula, a także ostrzega przed warrozą.
ISTOTA WYNALAZKU
Wynalazek dotyczy unikalnego rozwiązania jest ula pszczelego ze stabilizacją temperatury, systemem zabezpieczeń i instalacją fotowoltaiczną, który znajdzie zastosowanie w pasiekach przy wysokowydajnej produkcji miodu pszczelego z jednoczesnym wykorzystaniem energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej. Ul pszczeli ze stabilizacją temperatury, systemami zabezpieczeń i instalacją fotowoltaiczną zawierający, segmenty korpusu, korpus daszku, i daszek oraz dennicę z otworem wyjściowym i stojak o typowej konstrukcji, zawiera układ ogrzewania i wentylacji umieszczony w korpusie daszku. Systemem zabezpieczenia przed intruzami i/lub warrozą jest układ rozpoznawania owadów wraz z automatycznym zamykaniem otworu wyjściowego dennicy usytuowany obok otworu wyjściowego. Panel fotowoltaiczny usytuowany jest na daszku ula, przy czym układ ogrzewania i wentylacji oraz system zabezpieczenia przed intruzami i/lub warrozą zasilane są elektrycznie z tego panelu fotowoltaicznego lub z innego zewnętrznego źródła energii. Rozwiązanie to zapewnia utrzymanie stabilnej i optymalnej temperatury wewnątrz ula, wynoszącej 36 stopni Celsjusza, stwarzającej najlepsze warunki do osiągnięcia maksymalnej wydajności produkcji miodu. Zapobiega skutecznie przed innymi owadami – intruzami, a także przez dużymi stratami poprzez identyfikację zarażonych warrozą pszczół. Zastosowanie wynalazku wpłynie znacząco na zwiększenie opłacalności inwestycji w pasiekę pszczelą, poprzez efektywne wykorzystanie terenu przeznaczonego na inwestycję dzięki opracowanej konstrukcji uli umożliwiającej zintegrowanie wysokowydajnej produkcji miodu z produkcją energii elektrycznej. Ponadto dzięki zainstalowanemu na daszku ula panelowi fotowoltaicznemu, zapewnione jest autonomiczne zasilanie ula w przypadku awarii sieci energetycznej a także może stanowić autonomiczne zasilanie w przypadku braku podłączenia do sieci energetycznej.
POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU
Wynalazek ma duży potencjał wdrożeniowy w związku z tym, iż wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z koniecznością zwiększenia między innymi wykorzystania energii słonecznej. Wynalazek ten, znajdzie zastosowanie w pasiekach przy wysokowydajnej produkcji miodu pszczelego z jednoczesnym wykorzystaniem energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej, a pszczelarze, staną się jednocześnie wytwórcami ekologicznej energii i żywności. Uruchomienie produkcji tego wynalazku nie wiąże się z dużymi nakładami nie wymaga skomplikowanego parku maszynowego, a liczba potencjalnych użytkowników jest bardzo duża, co zapewnia opłacalność inwestycji.