Przenośny oczyszczacz powietrza


ZESPÓŁ AUTORSKI

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica

dr hab. inż. Mirosław Kwiatkowski, prof. AGH

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Wynalazek dotyczy przenośnego oczyszczacza powietrza, który znajdzie zastosowanie jako indywidualna skuteczna ochrona dróg oddechowych osób narażonych na wdychanie pyłów, lotnych substancji organicznych, alergenów, bakterii, wirusów i innych nieporządnych zanieczyszczeń, zapewniający komfortowe bezwysiłkowe i precyzyjne dostarczenie odpowiedniej ilości czystego powietrza do płuc, w zależności od indywidualnej pojemności płuc i aktualnego zapotrzebowania wywołanego aktywnością fizyczną użytkownika. Wynalazek wyposażony jest obok różnych filtrów, także w moduł nawilżania powietrza oraz dozowania substancji uzdatniających i medycznych jak i moduł łączności z systemem między innymi lokalizacji i powiadamiania wskazanych osób lub służb w przypadku problemów użytkownika urządzenia z oddychaniem. Dzięki temu wynalazkowi można skutecznie chronić osoby narażone na wdychanie zanieczyszczeń i mikroorganizmów obecnych w powietrzu, zapewniając komfortowe warunki oddychania poprzez bezwysiłkowe i precyzyjne dostarczenie odpowiedniej ilości czystego powietrza do płuc poprzez maskę nosową lub twarzową.

ISTOTA WYNALAZKU

Wynalazek dotyczy przenośnego oczyszczacza powietrza, stosowanego do ochrony dróg oddechowych osób narażonych na wdychanie z powietrza pyłów, lotnych substancji organicznych, alergenów, bakterii i wirusów. Wynalazek ten zapewnia komfortowe i precyzyjne dostarczenie odpowiedniej ilości czystego powietrza do płuc w zależności od indywidualnej pojemności płuc użytkownika i jego aktualnego zapotrzebowania na powietrze związanego z daną aktywnością fizyczną. Przenośny oczyszczacz powietrza zawiera korpus oraz dwie wymienne maski nosową i twarzową. Korpus zaopatrzony jest w otwór wlotowy powietrza z osłoną zewnętrzną, a w części wewnętrznej korpusu od strony wlotowej powietrza zamocowany jest samoczyszczący się hydrofobowy sprężysty filtr siatkowy z naniesioną warstwą nanocząstek srebra. Za filtrem siatkowym w kierunku wlotu powietrza umieszczony jest filtr z węgla aktywnego z naniesionymi nanocząstkami srebra. Kolejno za filtrem z węgla aktywnego umieszczony jest filtr HEPA. Następnie znajduje się przegroda komory sprężania z jednokierunkowymi zaworami oraz tłok z jednokierunkowymi zaworami połączony za pomocą korbowodu z kołem napędowym tłoka napędzanym silnikiem krokowym wyposażonym w układ automatycznej regulacji skoku tłoka. Silniki zasilane są z akumulatorów, poprzez układ sterujący wyposażony w przyciski ręcznej regulacji wydajności i połączony z bezprzewodowym pulsometrem wbudowanym w opaskę naręczną oraz opcjonalnym modułem łączności do zdalnego monitorowania pracy urządzenia. Za zapobieganie rozwojowi i obecności mikroorganizmów odpowiada obok zastosowanych odpowiednich materiałów także dioda UV, sterylizująca wnętrze urządzenia jak i podawane do maski powietrze. Oczyszczone powietrze może zostać uzdatnione poprzez wtryskiwanie odpowiednich substancji lub lekarstw, za pomocą sterowanego elektronicznie dozownika, a następnie oczyszczone powietrze jest kierowane poprzez kanał wylotowy i króciec oraz podłączoną do niego karbowanym wężem maskę nosową lub twarzową do płuc użytkownika.

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Opracowany wynalazek ma bardzo duży potencjał wdrożeniowy w związku z tym, iż wychodzi naprzeciw aktualnym potrzebom społecznym związanymi z zanieczyszczeniem powietrza w tym ze smogiem, jak i problemem pademii oraz coraz częstszymi problemami związanymi z alergią na pyły i pyłki roślin. Wdrożenie wynalazku nie wiąże się z dużymi kosztami i koniecznością inwestycji w skomplikowany park maszynowy, co dodatkowo zwiększa szanse na sukces finansowy wdrożenia. Wynalazek będzie relatywnie tani w produkcji, a liczba odbiorców jest bardzo duża. Przychody z produkcji wynalazku mogą być w związku z tym duże, co zapewni dużą opłacalność inwestycji.