Trzy wynalazki pozwalające na prowadzenie reakcji w przesuwanym menisku:
"Urządzenie do oddziaływania na ciecz w menisku przesuwanym po podłożu i sposób prowadzenia reakcji"
"Sposób wytwarzania nanoporowatych warstw półprzewodzących tlenków"
"Sposób wytwarzania warstw aktywnych polimerowych urządzeń optoelektronicznych"


ZESPÓŁ AUTORSKI

Uniwersytet Jagielloński z siedzibą w Krakowie

Jakub Rysz - kierownik zespołu

Awsiuk Kamil

Dąbczyński Paweł

Michalik Maciej

Rysz Jakub

Budkowski Andrzej

Marzec Mateusz

Dariusz Augustowski

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Zaproponowana przez nas technologia pozwala na tworzenie warstw o grubościach rzędu nanometrów na powierzchniach rzędu metrów kwadratowych oraz w procesach ciągłych (technologia roll-to-roll), z możliwością lokalnej kontroli właściwości (drukowanie obszarów o różnych właściwościach). Ograniczenie objętości, w której zachodzi reakcja pozwala na znaczne obniżenie kosztów produkcji. Może być wykorzystana do produkcji wielkoformatowych ogniw słonecznych III generacji.

ISTOTA WYNALAZKU

Istotą pomysłu jest prowadzenie reakcji elektrochemicznych/fotochemicznych/osadzania elektroforetycznego w przesuwanym menisku. Menisk ten powstaje między pokrywanym podłożem, a podłużnym elementem przesuwanym nad nim w odległości rzędu milimetrów. Metodami tymi można osadzać cienkie warstwy metaliczne (elektrochemiczne lub fotochemicznie), cienkie warstwy tlenków metali (elektrochemicznie) czy też cienkie warstwy mieszanin polimerowych (elektroforetycznie). Przesuwanie menisku, w którym zachodzi reakcja pozwala na pokrywanie dużych powierzchni - w przypadku technologii roll-to-roll długość takiej powierzchni jest nieograniczona – z wykorzystaniem niewielkiej ilości roztworu. Włączanie i wyłączanie czynnika inicjującego reakcję (napięcia lub światła) pozwala na drukowanie obszarów o różnych właściwościach.

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Wynalazek może być zastosowany na przykład w produkcji tanich ogniw fotowoltaicznych, gdzie może zastąpić tradycyjną technologię wytwarzania elektrod z wykorzystaniem sitodruku, eliminując kosztowny energetycznie proces wypiekania w wysokich temperaturach.