Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki
Urządzenie do zautomatyzowanego pobierania i analizy krwi
ZESPÓŁ AUTORSKI
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
dr hab.n.med Anna Gawron Skarbek
dr n.med. Izabela Grabska-Kobyłecka
CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?
Innowacyjnością wynalazku jest automatyczny pobór krwi, umożliwiający pominięcie udziału personelu medycznego. Forma urządzenia nie nawiązuje do dotychczas istniejących na rynku medycznym rozwiązań np. testów paskowych, wymagających wcześniejszego samodzielnego ukłucia celem uzyskania próbki krwi do badania. Jest to atut dla osób, które odczuwają obawy przed wykonaniem badania krwi. Osoba badana pozbawiona jest widoku krwi oraz samej czynności poboru - wszystko odbywa się automatycznie i szybko wewnątrz urządzenia, bez kontaktu krwi ze środowiskiem zewnętrznym i bez konieczności transportu próbki do laboratorium. W przypadku niektórych parametrów kwestia upływającego czasu od momentu pobrania materiału do jego analizy oraz ryzyko kontaktu próbki z otoczeniem, wpływają negatywnie na jakość pomiaru i mogą zafałszować wyniki. Dodatkowo, urządzenie jest wyposażone w moduł komunikacyjny, umożliwiający przesłanie wyniku do placówki medycznej - jest to atut niewystępujący w istniejących rozwiązaniach. Dzięki budowie wymiennego modułu podzielonego na segmenty i jego ruchomemu zamocowaniu w obudowie nie ma potrzeby wymiany tego modułu każdorazowo po pobraniu krwi, ponieważ wymienny moduł po pobraniu próbki krwi i wykonaniu jej analizy przemieszcza się do pozycji, w której zostanie wykorzystany kolejny segment wymiennego modułu. Każdy wymienny moduł zawiera aseptyczne segmenty ze środkami przekłuwającymi i środkami do analizy parametrów krwi.
ISTOTA WYNALAZKU
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do automatycznego pobierania i analizy parametrów krwi, znajdujące zastosowanie zwłaszcza w warunkach pozaszpitalnych i bez udziału personelu medycznego. Urządzenie oparte jest na mechanizmie wymiennego ringu obrotowego. Wykorzystuje pneumatyczną opaskę uciskową w celu efektywnego pobrania próbki krwi z opuszki palca do analizy wybranych parametrów.
Ring umożliwia:
1. zautomatyzowane nakłucie palca pacjenta (część wymienną ringu, sterylną, stanowią środki przekłuwające + mini zbiorniczki),
2. pobranie krwi włosniczkowej (objętość 1-2 krople) do specjalnego mini zbiorniczka zintegrowanego z podłożem diagnostycznym, które obecnie jest wykorzystywane na przykład w testach paskowych,
3. analizę próbki w czasie zależnym od specyfiki testu - optymalnie w czasie kilku minut,
4. odczyt i przesłanie wyniku przy pomocy wbudowanych w ring modułów sterująco-komunikacyjnych (część niewymienna ringu) do ośrodka/lekarza prowadzącego pacjenta.
Wymienny ring urządzenia pozwala na wykonanie czterech pomiarów w ciągu doby. W zależności od typu podłoża/odczynników w ringu, urządzenie może analizować wybrane parametry (np. poziom tlenu i dwutlenku węgla we krwi, pH krwi, poziom glukozy).
Urządzenie jest niewielkie, mobilne i posiada moduł łączności, który przekazuje wyniki analizy do systemu komputerowego dostępnego lekarzowi zlecającemu badanie. Na podstawie uzyskanego wyniku lekarz może monitorować stan pacjenta, zlecać dodatkowe badania diagnostyczne i modyfikować leczenie (np. tlenoterapię domową) bez konieczności przyjazdu pacjenta do jednostki medycznej.
POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU
Potencjalne zastosowanie rynkowe: przede wszystkim użytkownicy domowi ale również wyposażenie ambulansów - ratownik wezwany do chorego mógłby wykonać badanie w domu pacjenta albo w karetce podczas transportu na oddział ratunkowy, a dzięki modułowi komunikacyjnemu, przesłać wyniki badania do szpitala przed przybyciem.