Naścienne urządzenie do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach


ZESPÓŁ AUTORSKI

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica

dr hab. inż. Mirosław Kwiatkowski, prof. AGH

CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Wynalazek pozwala na dyskretne i kompleksowe oczyszczanie oraz uzdatnianie powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych lub użyteczności publicznej, emisję zapachów oraz spełnia funkcję estetyczną obrazu jak i funkcję reklamową. Wynalazek z uwagi na swoją prostotę budowy jak, łatwość i szybkość montażu, oraz niskie koszy inwestycji i eksploatacji powinien być powszechnie stosowany zarówno w budownictwie wielorodzinnym jak i jednorodzinnym oraz w różnych budynkach użyteczności publicznej, takich jak biura, szpitale, żłobki szkoły itp. Zastosowanie wynalazku na szerszą skalę przyczyni się do znacznego podniesienia poziomu ochrony przed szkodliwymi i niepożądanymi pyłami, lotnymi substancjami organicznymi, bakteriami i wirusami jak i komfortu życia mieszkańców oraz użytkowników pomieszczeń, dzięki usuwaniu i neutralizowaniu szkodliwych substancji tj. pyłów i lotnych substancji organicznych, alergenów, bakterii i wirusów z powietrza wewnątrz pomieszczeń. Zastosowanie wynalazku znacząco wpłynie także na zmniejszenie prawdopodobieństwa zakażenia się wirusami w tym korona wirusem w pomieszczeniach.

ISTOTA WYNALAZKU

Przedmiotem wynalazku jest dyskretne i niezajmujące miejsca użytkowego w pomieszczeniu oraz łatwe w użytkowaniu naścienne urządzenie do kompleksowego oczyszczania i uzdatniania powietrza wewnątrz pomieszczeń z szkodliwych i niebezpiecznych pyłów w tym PM2.5 i PM 10, lotnych związków organicznych, alergenów, bakterii i wirusów. Wynalazek obok wspomnianej funkcji filtrowania i uzdatniania powietrza spełnia jednocześnie funkcję estetyczną tj. obrazu lub funkcję reklamową. Naścienne urządzenie do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach według wynalazku zawiera obudowę składającą się z płyty czołowej wykonanej w formie klasycznego obrazu oraz połączonego z nią rozłącznie korpusu urządzenia zawierającego od zewnętrznej przyściennej strony korpusu matę wygłuszającą i zawieszonego na ścianie lub odpowiednim stelażu. Płyta czołowa składa się z ramy i osadzonego w niej filtra wstępnego w formie obrazu z odpowiednim naddrukiem i wykonanego z hydrofobowego materiału płóciennego, siatki o gęstym splocie, membrany lub folii o strukturze ażurowej z otworami o średnicy ok. 0,20 mm imitujących płótno malarskie lub plakat i umożliwiających łatwe zmywanie za pomocą nawilżonej chusteczki lub pod bieżącą wodą. Płyta czołowa przytwierdzana jest do korpusu urządzenia za pomocą magnesów lub zatrzasków umożliwiających szybki i łatwy demontaż i montaż płyty czołowej na korpusie. W korpusie wynalazku zawierającego otwór wlotowy na całej płaszczyźnie filtra wstępnego, umieszczone są kolejno, wymienialny filtr HEPA z czujnikiem wyeksploatowania filtra, wymienialny filtr z węgla aktywnego z naniesionymi nanocząstkami srebra i z czujnikiem wyeksploatowania filtra, filtr fotokatalityczny TIO2, dioda UV, dmuchawa napędzana cichym silnikiem elektrycznym, emiter zapachów, czujnik pyłów PM2,5 i tlenku węgla oraz układ sterująco-zasilający. Lampa UV, silnik elektryczny, emiter zapachów, układ sterująco-zasilający, czujnik pyłów PM2,5 i tlenku węgla połączone są linią sterująco - zasilającą.

POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Opracowany wynalazek ma bardzo duży potencjał wdrożeniowy w związku z tym, iż wychodzi naprzeciw aktualnym potrzebom społecznym związanymi z zanieczyszczeniem powietrza, w tym ze smogiem, jak i problemem pademii oraz coraz częstszymi problemami związanymi z alergią na pyły i pyłki roślin. Wdrożenie wynalazku nie wiąże się z dużymi kosztami i koniecznością inwestycji w skomplikowany park maszynowy, co dodatkowo zwiększa szanse na sukces finansowy wdrożenia. Wynalazek będzie relatywnie tani w produkcji, a liczba odbiorców jest bardzo duża. Przychody z produkcji wynalazku mogą być w związku z tym znaczne, co zapewni dużą opłacalność inwestycji.