Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki
Sposób otrzymywania pedów na drodze embriogenezy somatycznej z fragmentów blaszek lisciowych u Echinacea purpurea L. (Moench.)
ZESPÓŁ AUTORSKI
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy im. Jana i Jedrzeja Sniadeckich
dr hab. Justyna Lema-Ruminska, prof. uczelni
CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?
Opracowana innowacyjna technologia jest sposobem otrzymywania w krótkim czasie (10-12 tygodni) z 1 centrymetra kwadratowego blaszki lisciowej ok. 200 zarodków i pedów u jezówki purpurowej (Echinacea purpurea) droga embriogenezy somatycznej w kulturach in vitro z przeznaczeniem do dalszej uprawy szklarniowej, upraw ogrodniczych, produkcji ogrodniczej, produkcji metabolitów wtórnych lub hodowli twórczej nowych odmian. Echinacea purpurea ze wzgledu na wlasciwosci immunostymulujace i przeciwnowotworowe ma istotne znaczenie dla przemyslu fitofarmaceutycznego.
ISTOTA WYNALAZKU
Technologia zostala zgloszona jako patent do Urzedu Patentowego RP o nr P.431456 z dnia 14.10.2019 r., oraz do European Patent Office Patent No. 20460007.6-1118. Przewaga nad istniejacymi rozwiazaniami: Obecnie produkcja biomasy jezówki purpurowej (Echinacea purpurea) z przeznaczeniem dla przemyslu fitofarmaceutycznego odbywa sie tradycyjnie na polach uprawnych. Rosliny w czasie uprawy nara|one sa na ataki zarówno szkodników jak i patogenów bakteryjnych, wirusowych i grzybowych, które moga niekorzystnie wplynac na jakosc materialu roslinnego. Ponadto srodki ochrony roslin stosowane podczas uprawy (herbicydy i pestycydy) znaczaco obnizaja ich jakosc. Dodatkowo zmienne warunki atmosferyczne (np. susza) moga wplynac zarówno na wielkosc plonu oraz zawartosc waznych metabolitów wtórnych. Przewaga proponowanego rozwiazania jest uzyskanie czystej tj. pozbawionej wszelkich kontaminacji bakteryjnych i grzybowych biomasy roslinnej, o stabilnej zawartosci metabolitów wtórnych, produkowanej w [ci[le kontrolowanych warunkach laboratoryjnych na sterylnych pozywkach. Rynek docelowy Innowacyjna technologia regeneracji pedów ro[lin jezówki purpurowej (Echinacea purpurea) adresowana jest do produkcyjnych laboratoriów kultur tkankowych ro[lin (zarówno polskich - rynek lokalny, jak i europejskich - rynek globalny) oraz firm biotechnologicznych produkujacych biomase ro[lin dla firm fitofarmaceutycznych. Technologia moga byc zainteresowane tak|e firmy ogrodnicze (wyposazone w laboratoria kultur tkankowych) do produkcji wysokiej jako[ci roslin jezówki jako rosliny ozdobnej oraz w hodowli roslin z wykorzystaniem nowoczesnych technik regeneracji roslin z pojedynczych komórek eksplantatów. Ostatecznym odbiorca technologii beda klienci aptek, poszukujacy preparatów z wyciagami jezówki purpurowej, a takze klienci kwiaciarni i centrów ogrodniczych poszukujacy dobrej jakosci rosliny jezówki purpurowej (jako rosliny ozdobnej). Technologia moga byc zainteresowane zarówno przemysl fitofarmaceutyczny jak i ogrodniczy. Korzysci dla uzytkowników: Innowacyjna technologia otrzymywania pedów jezówki purpurowej droga embriogenezy somatycznej z blaszek lisciowych w sterylnych warunkach laboratoryjnych daje mozliwosc uzyskania wysokiej jakosci produktu szybciej i w bezpiecznych, w kontrolowanych warunkach. Dzieki temu konsument nie bedzie narazony na stosowane podczas tradycyjnej uprawy polowej herbicydy i pestycydy, które kumuluja sie w tkankach ro[lin oraz glebie i przyczyniaja sie do pogarszania sie stanu zdrowia publicznego. Ze wzgledu na mozliwosc uzyskania duzej ilosci materialu roslinnego w krótkim czasie mozliwe stanie sie obnizenie cen produkcji, co przelozy sie na zwiekszenie dostepno[ci poprzez obnizenie cen ekstraktów z jezówki jak i sadzonek na rynku ogrodniczym. Wykorzystanie tej technologii w hodowli twórczej roslin moze przyczynic sie do powstania nowych odmian i zaspokoic tym samym rosnace zapotrzebowanie na nowe odmian jezówki purpurowej.
POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU
Innowacyjnosc wdrozonej technologii
Opracowana innowacyjna technologia umozliwia wytworzenie w krótkim czasie (10-12 tygodni) z fragmentu 1 cm2 blaszki lisciowej ok. 200 zarodków i pedów u Echinacea purpurea. Spodziewanym efektem wdrozenia tej technologii jest uzyskanie czystej tj. pozbawionej wszelkich kontaminacji bakteryjnych i grzybowych biomasy roslinnej, o stabilnej zawarto[ci metabolitów wtórnych, produkowanej w [ci[le kontrolowanych warunkach laboratoryjnych na sterylnych pozywkach. Opracowana technologia posiada IV poziom gotowosci technologicznej.